Eğitim & Etkinlik » Geçmiş Etkinlikler
Balon Yöntemiyle Sinüs Yükseltme
0.00 TL
Dr. Haşmet Gökdeniz

Bu yöntem sayesinde, yarım kibrit kutusu büyüklüğündeki lateral pencere yerine sadece 2.8 mm’lik bir delikten sinüs içine girilmekte, sinüs membranı balon şişirilerek eleve edilmektedir.
Eğitimle ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için lütfen tıklayınız. DrVesta.Com
Dişhekimliği öğrenciliğimizden itibaren hep maksiller sinüsten korktuk ve korkutulduk. Molar bir dişi çektiğimiz zaman dişin kökü sinüsün içinde ise bile, oluşacak komplikasyonlarda hatayı hep kendimizde aradık. Halbuki neredeyse molar dişlerin % 13’ünün kökü sinüsün içindedir.

İmplantolojinin geometrik ölçeklerle gelişimi, büyük kitlelere yayılması ve neredeyse her diş hekimi tarafından uygulanır hale gelmesinin bir sonucu olarak, sinüs yükseltme (lifting) operasyonları, kliniklerin rutin tedavileri arasına girmeye başladı. Açık ve kapalı sinüs yükseltme işlemlerine ek olarak, kliniklerimizde artık bir seçeneğimiz daha var: Balon Tekniği.

Sinüs yükseltme (lifting) yöntemleri içinde belki de en konservatif ve en az riskli yöntem olan “Balon / Miambe” tekniği 2005 yılında bulundu ve bu güne dek epey mesafe katedildi.

VESTA tarafından düzenlenen “Balon Yöntemiyle Sinüs Yükseltme” eğitimi, balon tekniğini Türkiye’de büyük bir başarıyla uygulayan Dr. Haşmet Gökdeniz’i diş hekimleriyle bir araya getiriyor.

  


MAKSİLLER SİNÜSE MÜDAHALE

Maksiller sinüse bir müdahalede bulunmak bizim yetki ve sorumluluk alanımızda mı, yoksa Kulak Burun Boğaz Uzmanlarının yetki ve sorumluluğunda mı? Eğer yetki KBB uzmanında ise, sinüs lifting yapmayı bir çoğu bilmiyor. Bununla beraber, dental implant yapmayı ise hiç bilmiyorlar. Bu açıdan bakılınca, şöyle düşünebiliriz: Olsa olsa multi disipliner bir çalışma ile yapılabilir.

Kapalı metod kullanarak sinüs yükseltmeyi, dental implant uygulayan dişhekimlerinin büyük çoğunluğu klasik metodla (osteotom) yapabiliyorlar. Ama klasik metod günümüzde çok yol katetti ve ilk metod neredeyse terk edildi.

Açık sinüs yükseltme, yani lateral pencere metodu ise öğrencilikten gelen korku alışkanlığı ile çoğu dişhekimi tarafından yapılmamakta veya bir cerraha yaptırılmaktadır. Ayrıca, açık metodda cerrahın dışında gelişen bir takım sebepler yüzünden başarısızlık ve komplikasyon söz konusu olabilmektedir. Çünkü sinüsün lateral penceresi neredeyse yarım kibrit kutusu büyüklüğünde kaldırılmakta ve sinüs membranı sorunsuz veya sorunlu eleve edilmektedir.GELİN BALON ŞİŞİRELİM

Bütün bunlar geniş bir bilgi birikimi ve önemli bir becerinin yanısıra sorumluluk da gerektiren ileri cerrahi girişimlerdir.

O yüzden, 2005 yılından beri daha az risk alarak yapılabilecek bir takım metodlar geliştirilmeye çalışılmış, epeyce de yol katedilmiştir. Bunlardan en gelişmişi olan Balon (MIAMBE) metodu bize belli avantajlar sunmaktadır.

MIAMBE, “Minimally Invasive Antral Membrane Balloon Elevation” kelimelerinin baş harflerinden oluşmakta ve kısaca “Balon Tekniği” olarak adlandırılmaktadır.

Bu yöntem sayesinde, yarım kibrit kutusu büyüklüğündeki lateral pencere yerine sadece 2.8 mm’lik bir delikten sinüs içine girilmekte, sinüs membranı balon şişirilerek eleve edilmektedir. Greftlemeyle birlikte, sinüs lifting işlemi minimal invaziv bir metod kullanılarak, neredeyse sıfır risk ile gerçekleştirilmiş olmaktadır.HEDEFLER

Balon Yöntemiyle Sinüs Yükseltme Eğitimi sonunda kursiyerlerin aşağıdaki bilgi ve becerileri kazanmış olması hedeflenmektedir.

• Maksiller sinüs hakkında genel bilgi
• Sinüs operasyonlarında sınırlarımız
• Balon yönteminin uygulanışı
• Örnek vakalar eşliğinde konunun kavranması
• Balon tekniğinin felsefesi ve amacı
• Kullanım alanı, endikasyon ve zamanlama
• Hazırlama ve uygulama yöntemi
• Riskler, kontrendikasyonlar

Eğitimin pratik bölümünde, her kursiyer, modeller üzerinde uygulama yaparak, balon tekniği hakkında edindiği bilgileri somutlaştırma imkânı bulacaktır.PROGRAM

09:00 – 9:10
Hoşgeldiniz, Açılış

09:10 – 10:30
Maksiller Sinüs Hakkında Genel Bilgi
Sinüsten ne kadar korkmalıyız?
Sınırlarımız nedir ve nereye kadar?

10:30 – 11:30
Sinüs Lifting Operasyonu Öncesi ve Sonrası
Neler Yapacağız?

11:30 – 11:50 Kahve Molası

11:50 – 13:30
Açık mı? Kapalı mı? Balon mu? Nasıl Karar Vereceğiz?
Değişen Konseptler!

13:30 – 14:30 Öğle yemeği / Toplu fotoğraf çekimi

14:30 – 16:00
Vakalar ile Açık, Kapalı, Balon (Miambe) Sinüs Lifting

16:00 – 17:30
Suni Çenelerde Balon (Miambe) Metodu ile Sinüs Yükseltme Uygulaması
(Tüm Kursiyerler Yapacak)KAYIT & DETAYLI BİLGİ


Kayıt olmak veya detaylı bilgi almak için
0212 481 02 20 veya 0555 518 87 27 no’lu telefonlardan VESTA ile irtibat kurabilirsiniz.PRF Kursu Hakkında detaylı bilgi için bu linki izleyebilirsiniz.

Eğitimle ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için lütfen tıklayınız. DrVesta.Com