Ajans

Ne iş olsa yaparız!

Reklamcılık mesleğinde 31 yılı geride bırakmış olsak da, daha dün gibi hatırlıyoruz “çömez” günlerimizi. Müşteri “bağlamak” için çıktığımız ziyaretlerde sorardı patronlar: “Ne tür hizmetler veriyorsunuz?”

“Ne iş olsa yaparız” derdik, “ister kartvizit olsun, ister katalog, etiket yahut ambalaj...” Bir de espri patlatırdık “ortamı” yumuşatmak için: “Kağıttan adam yapmak hariç, ne iş olsa yaparız.”

Aradan yirmi yıl geçti, biz aynen devam... Bütçesi küçük işleri “yüksünmeden”, bütçesi büyük işleri “çekinmeden” üstleniyoruz. Dedik ya, biz ne iş olsa yaparız, ‘kâğıttan adam’ hariç!

Ha, unutmadan: “Size bir telefon kadar yakınız!”
+90 212 274 96 60

31 yıl önce yoktu ama artık bir e-posta adresimiz de var:
bilgi@vyg.com.trŞirketimizin tarihçesi... Valla, biz bu işe başlayalı epeyce oldu. O yıllarda, “Macintosh” bilgisayarlar henüz icat edilmişti ve bele bağlanan “çağrı cihazları”yla eşe dosta hava atılıyordu…

Ayinesi iştir kişinin... Bu tarz tanıtımlarda ‘referans’ listesi yayınlamak adettendir. Elbette biz de buraya eski-yeni birçok müşterimizi sıralayabilirdik. Fakat istiyoruz ki, bizi bizzat kendiniz test edin.

Kurumunuzun kimliği... Reklamcıların ‘kurumsal kimlik’ tabir ettikleri, logo tasarımından renk seçimine, kartvizitten zarfa, dosyadan faturaya, antetli kağıda varıncaya kadar aklınıza ne geliyorsa, arayın halledelim...

“Kendi matbaanız var mı? Geleneksel Türk müşterisinin temel sorusudur: “Kendi matbaanız var mı, yoksa başka yerde mi bastırıyorsunuz?” İşin doğrusu, biz bu işlere yeni başladığımızda da hemen her müşterimiz sorardı bu soruyu. Hatta bu yüzden gaza gelip matbaa bile kurduk.

Fakat sonradan anladık ki, ‘matbaacılık’ ile ‘reklamcılık’ uzaktan akraba olsalar da, çook ayrı dünyaların çocukları... Bunun üzerine satıp savdık hepsini. Uzun lafın kısası, “kendi matbaamız yok, başka yerde bastırıyoruz!” Çünkü biz matbaacı değil reklamcıyız...

KOBİ’m benim! Ne demiş atalar? “Tarlan varsa, içinde; gemin varsa, kıçında; işin varsa, başında duracaksın!” Bu yüzden biz, işinin başında bizzat duran patronlara hizmet vermeyi daha çok seviyoruz.

Sen ‘kuruş’a sahip ol, ‘lira’ kendini kaldırıp atmaz... Eğer siz ‘para’ya kıymet vermeyenlerdenseniz, bizi aramanıza gerek yok; 3 kuruşluk iş için 3 lira ödemeye devam edebilirsiniz. Biz parası kıymetli olanlarla çalışmayı daha çok istiyoruz.

Maskotumuz niye baykuş? Derler ki, baykuş, nasibinin peşinde koşmayan tek canlıymış. Her gün bir kuş gelir, kendini baykuşa takdim edermiş, yesin diye... Eh, anladınız siz onu...

İlan var ilancık var... Dergilere ilanlar veriyor, bir sayfa veya daha fazla bir alanı ‘kiralıyorsunuz’. Peki bi’ dünya para ödediğiniz safyanın kaderini, yanınızda çalışan ve “abi ben hallederim, boşa para verme” diyen elemanınızın “mikrosovt vord” bilgisine mi teslim ediyorsunuz?

Allah’ın emri, Peygamber’in kavliyle... Bunca yazıyı doldurduk buraya, o yüzden esas mesajımız güme gitmesin. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kağıttan adam yapmak hariç her tür yazılı/basılı işinize talibiz. Kartvizitten kataloga, brorüşden etikete, ambalajdan dergi ilanına... Tamamı bizim ilgi alanımıza giriyor.

İlle de referans diyenler için… Kurtkaya Kırtasiye Sanayii, Ecem Doğal Ürünler, Korusan Boya Sanayii, Mutlu Dental, Üsküdar Belediyesi, Denta Solaris, Turkei Kurier Gazetesi, Kocaeli Belediyesi, Extrem Dental, Zencefil Doğal Ürünler, Ahmet Yum Hukuk Bürosu, Bruno Kırtasi Ürünleri, 404 Yapıştırıcı, Uğur Dershaneleri, Sigorta Denetleme Kurulu, Ellora Kozmetik, Brain Bilgisayar Kursları, Akademi Lingua...